Od pomysłu do biznesplanu

Prace nad biznesplanem warto rozpocząć od skonkretyzowania pomysłu, który można następnie przekształcić w model biznesowy. Z kolei model biznesowy należy przekształcić w dokument, który można uznać za poszerzoną koncepcje przedsięwzięcia. Jeśli ten dokument nie wystarczy inwestorowi do podjęcia decyzji należy przystąpić do opracowania biznesplanu.

Opracowując model biznesowy można posłużyć się szablonem zawartym w sekcji „PRZYGOTOWANIE”. Być może okaże się, że model biznesowy będzie ostatnim etapem prac nad przedsięwzięciem, ale zwykle wymaga on przekształcenia w koncepcję przedsięwzięcia.

Przygotowując koncepcję przedsięwzięcia warto pamiętać, że jest to sego rodzaju rozwinięcie modelu biznesowego. Szablon koncepcji przedsięwzięcia znajduje się w sekcji PRZYGOTOWANIE”, Warto  również wykorzystać aplikacje ułatwiające opracowanie strategii i modelu finansowego.

Prace nad koncepcją mogą zakończyć prace nad przedsięwzięciem, ale też mogą stanowić podstawę do korekt modelu biznesowego. Zwykle jednak koncepcja przedsięwzięcia stanowi podstawę przygotowania biznesplanu.

Przekształcenie koncepcji przedsięwzięcia w biznesplan znacznie ułatwi zastosowanie szablonu biznesplanu oraz zestawu aplikacji.

4 Comments

  1. Marek

    doskonałe materiały – jako praktyk oczekiwałbym odniesień do realnej problematyki przedsiębiorstw.
    Pozdrawiam, Marek

  2. Katarzyna

    Szanowny Panie doktorze – świetna strona – zasoby wiedzy, interaktywność. Fajne testy np. w dziale strategii. Może jakieś filmiki dodatkowo?

    • To dobry pomysł. Proszę też o podsyłanie linków do filmów w Internecie, które mogłyby – po weryfikacji – wzbogacić serwis.

Comments are closed.